Ozon Tedavileri

Ozon tedavisi doğal tedaviler bakımından bilimsel araştırmalara konu olmuş ve olumlu neticeleri kanıtlanmış tedaviler arasında yer almaktadır. Ozon kimyasal olarak üç oksijen molekülüne sahiptir. Elektriksel olarak yüksek enerjili bir oksijendir. Dünyanın ekolojik uyumunda koruyucu rolü iyi bilinmektedir. Hemen hemen yan etkileri olmayan güvenli bir tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Ağrı tedavisinde ozon kullanımı gittikçe güncel hale gelmektedir.

OZON ve OZON YAĞI' nın Kozmetolojide Kullanımı

Ozon yağı(wellozone veya drluleci etiketli), Prof. Dr. Nurettin Lüleci tarafından geliştirilmiş bir üründür. Şu rahatsızlıklarda gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz doğal bir maddedir. Kullanıldığı alanlar;

Eklem ağrıları

Nöropatik ağrılar

Sedef hastalığı

Pişik

Parmak mantarı

Selülite karşı

Akne

Egzama

Hemoroitler

Güneş yanığı

Böcek ısırığı

Kas ağrıları

Citte pullanma

Saçlı deride ortaya çıkan sorunlar

Kapanmayan yaralar

Kuru deri ve yaşlılık karşıtı etkilerinden tedavide yararlanılmaktadır.

Ozonlanmış yağ cilde büyük oranda oksijen verir ve de deri altında mikro sirkülasyonu artırır. Sonuçta hücre oksijenlenmesi artar buna bağlı elastin ve kollejen üretimi artarak cildin onarılması, yenilenmesi ve canlı görünmesini sağlar. Bu arada antioksidan sistemleri etkinleştirir. Ozonlanmış yağlar derinin en derin katmanlarına kadar nüfus eder. Deriyi mikroptan arındırır şişlik ve kızarıklıkları hızlı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Ağrıları keser, derideki büyüme ve iyileştirme faktörlerini düzenleyen enzimatik sistemleri harekete geçirir. Koruyucu oksijenize edici ve canlandırıcı biyolojik olarak aktif maddeler salınır. Cildi iyileştirir ve yeniden hidrate eder. Cildin doğal iyileşme gücünü tetikler. Cildimiz yenilenmiş ve canlılık kazanır. Yaşlılık süreçlerine hücresel düzeyde antioksidan enzim salınımını arttırarak müdahale eder. Özellikle kas eklem ağrılarında ve nöropatik ağrılarda fevkalade yararlı katkılar sunabilir.  Eşsiz özellikleriyle ozonlanmış saf zeytinyağı tedavileri destekleyen doğal bir üründür. Ozon yağının faydaları ve kullanım alanları geniş bir şekilde literatürde yer almaktadır.

Ozon Yağı Nasıl Oluşur?

Ozon yağı bitkisel yağların uzun süre (15) saat kadar aktif oksijen(ozon) ile muamele edilmesinden sonra oluşmaya başlayan bir yağdır. En iyi netice soğuk sıkım zeytinyağlarının ozonlanması ile elde edilir. Diğer bitkisel yağlarla da elde edilebilir. Elde edilen ürün ozonid olarak adlandırılır. Aslında elinizdeki bu ozon yağında ne ozon ne de zeytinyağı bulabilirsiniz. Olan ürün ozonid olup etkinliği peroksit sayısı ile ölçülür.

Ozon Yağının Yan etkisi var mı ?

Organik yağ az ozonlanırsa az peroksit sayısı oluşur çok ozonlanırsa jel kıvamında beyaz katı bir ürün elde edilir. Ancak cilt uygulamaları için yağların bu kadar yüksek oranda ozonlanmaları gerekmez. Aşırı ozonlanmış yağlar ciltte soyucu etki oluşturabilir.

Ozonlu yağlar kötü kokusu nedeniyle kokuya hassas bazı kişilerde tiksinti yaratabilir. İçine katıp çalkalayacağınız örneğin 5-6 damla bir portakal yağı ile gayet tolere edilebilir bir ürün elde edersiniz. Ozonlu yağlara istediğiniz kokuları, esansları ilave edebilirsiniz, ancak ozon çok ciddi bir koku giderici olduğundan koyduğunuz kokuları esansları parçalayarak etkisiz hale getirebilir.

Diğer yandan ozonlu yağları içmenizde hiçbir sakınca yoktur. Diş fırçanıza bir-iki damla damlatarak dişlerinizi fırçaladığınızda, dişleri beyazlatıcı ve diş etlerinizi oksijene ederek besleyici mikropları uzaklaştırıcı etkilerinden faydalanmak da elinizdedir.

NOT: Wellozon ozon yağı Sağlık Bakanlığı onaylı bir üründür. GMP standartlarında üretilip, kullanıma sunulmuş ve barkodu olan bir üründür. Bu ürünün konsantrasyonu diğer ozon yağlarından farklı olup Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ tarafından belirlenmiştir. Bilindiği gibi Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ Türkiyedeki medikal ozon terapi derneğinin kurucusudur. Ayrıca Dünya uluslararası medikal ozon terapi federasyonunun (IMEOF) kurucuları ve başkan yardımcılıkları görevinde bulunmuş diğer yandan Asya-Avrupa ozon terapistler birliğinin başkan yardımcılıklarında aktif olarak görev almıştır. Sağlık Bakanlığı GETAT bilim kurulunun aktif üyesi olup, Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “ozon tedavisi” yönetmeliğini hazırlayan hocalardan biridir.

Farklı etyolojilere sahip ülseröz cilt lezyonları (alt ekstremitelerin trofik ülserleri, cilt anjiitinin ülseröz formları vb…)

Piyoderma  ve akne

Herpes

Egzema, atopik dermatit, diğer kaşıntılı dermatitler, fronkülozis, skleroderma, liken planus, büllöz dermatitler

Psöriyazis

Kollajenozlar

 

herpesli hastaların hepsinde,

piyodermanın %95’inde,

egzemanın %75’inde,

alopesi, liken planus ve nörodermatitlilerin 2/3’ünde,

psöriazislilerin 3/5’inde,

akne, lokalize skleroderma ve bacak venöz ülserlerinin 2/5’inde klinik dermatoz tablosunda kaybolma ya da belirgin iyileşme

 

Tedaviden en iyi sonuçlar, ozon terapi hastalığın başlangıcında ya da akut fazında kullanıldığında elde edilir.

 

Sadece ciddi sistemik patolojileri olan 1 hastada belirgin bir iyileşme saptanamamış (ürolitiazis, iskemik kalp hastalığı ve gastroduodeniti olan, 65 yaşındaki bülloz formdaki lokalize skleroderma tanılı kadın hastada)

Ozon İtalyan dermatologlar ve kosmetologlarca pannikülit (sellülit) tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır, bu hastalığın patogenezinde subkutanöz hücre dokusunun biriktiği alanlardaki mikrodolaşım bozukluğuna bağlıdır.

Tedavide farklı ozon konsantrasyonlarında ozon/oksijen gaz karışımı subkutanöz enjekte edilir.

Ozon/oksijen gaz karışımı telanjiektazi için de kullanılır. Bu hastalıkta mikro iğneler ile damar delinir ve yüksek ozon konsantrasyonundaki ozon/oksijen gaz karışımı damar boşluğuna enjekte edilerek direk oksidasyon ve (etkinin uzamasıyla) endotelyal membranların parçalanması sağlanır.

Endotelyal membranların total veya kısmen total destrüksiyon durumunda telanjiektazilerin bu bölgede hiçbir iz bırakmadan tamamen kaybolduğu görülür.

Ayrıca subkutanöz ozon/oksijen karışımının subkutanöz enjeksiyonun yüz kırışıklıkları ve striaların tedavisinde olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir;

Bu tedaviden sonra cilt daha elastik oldu ve gençleşti, turgor ve rengi iyileşmiş, strialar cilt trofizmindeki düzelmeye bağlı olarak daha az görünür hale gelmiştir.

Ozon terapi ile kozmetik lipoplastide (liposuction ile kombine olarak veya daha hafif vakalarda monoterapi şeklinde) ve kozmetik göz kapağı düzeltilmesinde mükemmel sonuçlar alınmıştır.

 

Ozonun mantar hastalıklarına etkisi iyi bilinmektedir,

Ancak ozonlanmış zeytin yağı preparatlarının kullanım hakkında bilinenler daha azdır.

Ozon/oksijen gaz karışımları kısa süreli fungusidal(mantar öldürücü) etki gösterirken ozonlu yağ ürünlerinin etkisi saatler sürer.

Mantar enfeksiyonlarının tedavisi için gerekli olan uzun etki, ozonlu yağ ve ozon ile doymamış yağ asitleri arasındaki reaksiyon ürünlerinde bulunan peroksitlerin etkisi ile açıklanmaktadır.

Mantar enfeksiyonlarının tedavisi haftalar hatta aylar sürer ve irrigasyonları ve ozonlu zeytin yağı uygulamalarını içerir. Plastik torba vasıtasıyla her gün irrigasyon yapılır. Yatmadan önce lezyon üzerine yüksek peroksit içerenozonlanmış zeytin yağı(Ozonid)  emdirilmiş tampon uygulanır.

Kozmetik amaçla ozon kullanımı

Oksidatif yolakları indükleyerek organ ve sistemlerin düzenli çalışmasını sağlayan oksijen her hücre için hayati öneme taşır.

Yaşlanma oksidatif süreçleri yavaşlatır, cilt elastakiyetini kaybeder, kırışıklıklar, lipopeksi gibi yaşlanmanın tüm etkileri ortaya çıkar.

Medikal ozon biyolojik etkisi sayesinde geniş kullanım alanı bulmaktadır.

Ozon/oksijen gaz karışımı yüz, boyun, karın ve uyluklardaki belli aktif noktalara uygulanarak hücrenin vital işlevini uyaran ve böylece dokuları gençleştiren hücre katalizörü görevi görür.

Ozon/oksijen gaz karışımı cilt altına uygulandığında, bölgedeki kan akımı artar, subkutanöz doku rejenerasyonu ve yaşlı hücrelerin ölmesi hızlanır.

Yaşlılığa ve yüz hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların düzelmesine yardım eder, göz etrafındaki şişlik ve halkaları yok eder.

Ozon terapinin sellülit tedavisinde etkinliği kanıtlanmıştır.

Ozonun sellülit tedavisindeki terapötik etkisi farklı etki mekanizmaları ile elde edilir.

Ozon doymamış yağ asitlerinin çift bağları ile etkileşerek özelliklerini değiştirir ve lipid zincirinin kırılmasına neden olur (hidrofobik lipitler daha az stabil hidrofilik bileşiklere dönüşür).

Diğer bir önemli etki, membran yapısında protein, karbohidrat ve fosfolipid bulunan eritrositler ile girdiği reaksiyon ile ortaya çıkar. Ozon hidrofobik lipitlerle reaksiyona girerek peroksidasyona (peroksit oluşumu) neden olur ve eritrosit membranında elektrik yükte değişiklik yapar.

Eritrosit membranının lipid zincirlerinin redüksiyonu membranın moleküler yapısını zayıflatır. Bu reaksiyonlar özellikle lokal lipodistrofi (yağ dokusu bozuklukları)için tipik olan düşük akım hızında eritrositlerin sıvı salınması artarak hacim ve ağırlıkta hızlı azalmaya neden olur.

Ozon terapi sayesinde iskeminin zarar verdiği dokulardaki kan dolaşımı düzelir, lokal cilt ısısı artar ve cilt elastakiyeti artar. Tüm bunların ötesinde lenfodrenaj ve dokulardan fazla sıvıların atılmasına katkı sağlar

Cerrahi olmayan lipsuction – ozon/oksijen gaz karışımının sellülit ve lokal lipodistrofide subkutanöz (cilt altı) enjeksiyonu.

Lipo-düzeltme – Sellülit ve lokal lipodistrofide aparativ (vakum veya vakum-vibratör) masaj ile ozonlu anti-sellülite yağ (jel)  kullanımı

Akne izi, mantar kaynaklı lezyonlarda yüz ve vücut cildini gençleştirmek ve etkilerini (skar, kırışıklık) düzeltmek için iyi bir yoldur.

Cilt problemlerinde Ozon; gaz formunda, ozonlu su forumunda ve ozonlu zeytin yağı formunda kullanılır.

Ozon rezistan plastik torba yardımı ile ozon irrigasyonu (örneğin alopesi tedavisi plastik bir torba içerisinde yapılır

Skarlı cilt deformasyonlarının tedavisinde ozon terapi lokal uygulamalar şeklinde yapılır;

deforme dokular ozonlu zeytin yağı uygulanır ve skar etrafına ozon/oksijen gaz karışımının subkutanöz enjeksiyon yapılır.

 Rejenerasyonunun hızlandırılması ve modifiye dokuların normal cilt ile total değişimi için hafif deformasyonlara ozonlu zeytin yağı sürülür.

Kaba skarlı deformasyonlarda ozonlu zeytin yağı uygulamalarının skar etrafına, ozon/oksijen karışmının lokal subkutanöz enjeksiyonları ile kombine edilmesi önerilir.

Subkutanöz enjeksiyon formunda 2-3 tedavi kürü önerilir: 14 gün aralıklarla yapılan tedavi kürü 10 uygulamadan oluşur,

Ancak stabil etki (skarın yumuşaması ve normal dokuların restorasyonu) daha az sayıda uygulama ile elde edilmişse tedavi süresi kısaltılabilir.

 

Gözenekli gevşek cilde sahip hastalarda kırışıklıklar ozon/oksijen karışımının subkutanöz enjeksiyonu ile, lokal kan dolaşımının restorasyonu, cilt ve subkutanöz dokuların turgorunun normalizasyonuyla düzeltilebilir.

Kalıcı etki sağlayabilmek için uygulama iki günde bir tekrarlanır (bir tedavi küründe 10-15 uygulama yapılır).

Enjeksiyonlar ozonlu zeytin yağı ile (tercihen) mekanik veya manuel masaj ve sistemik ozon terapi ile kombine edilmelidir.

Androjen bağımlı alopesi de(hormonal saç dökülmesinde)

Androjen bağımlı alopesi(kellik) ilk kez 1988’de, erkeklerde parietofrontal bölgelerde saç kaybı veya kadınlarda aynı bölgelerde saç bozukluklarıyla karakterize, başı örten saçlı derinin androjen metabolizmasının genetik bozukluklarına bağlı bir hastalık olarak tanımlanmıştır.

Patogenezi çok iyi araştırılmıştır. Hem erkek hem de kadınlardaki anahtar noktalar; androjen metabolizmasındaki lokal bozukluklar, kıl folliküllerin kılıfının iç ve dış gövdesi, kıl papillası ve yağ bezleri alanındaki androjene duyarlı reseptörlerin aşırı duyarlılığı söz konusudur.

Hormon-reseptör etkileşimleriyle birlikte, androjen bağımlı alopesinin patogenezinde kanda ve kılda demir eksikliği gibi makro-mikro elementler arasında dengesizlik vardır.

Demir eksikliğinin iyi bilinen değişmez semptomları arasında saçlarda incelme, uzamasının ve saç çıkışının yavaşlaması ile saçlarda azalma bulunmaktadır. Bu semptomlar genellikle dokulardaki oksidoreduksiyon reaksiyonlarının bozulmasıyla ilintilidir.

Oksidoreduksiyon reaksiyonlarındaki bozulmayla birlikte androjen bağımlı alopesi patogenezinde aromataz aktivitesindeki yetmezlik önemli rol oynar (aromataz enzimi androjenlerin östrojene çevrilmesinden sorumludur).

Androjen bağımlı alopesi tedavisi uzun süreli kompleks bir tedavidir ve şunları içermelidir:

Mineral dengenin normalizasyonu, saçtaki kimyasal içeriğin kontrolü;

Kilonun normal hale getirilmesi;

Vitamin tedavisi;

Demir eksikliğinin giderilerek demir depolarının doldurulması;

Belirtilere göre hormonal düzenleme,

Sistemik (hormonmodülatuar, sedatif, metabolik, immünmodülatuar) ve lokal etkili (tropofostimülatör, defibrozan, vazodilatatör) metotlar.

Böylece androjen bağımlı alopesinin tedavisinde lokal ozon terapi başın saçlı derisinde mikrosirkülasyonun iyileştirilmesi, doku hipoksisinin azaltılması ve hücresel bağışıklığın güçlendirilmesi için kullanılmıştır.

Bu çalışmalarda test grubundaki hastalar daha ikinci tedavi küründen sonra olumlu sonuç göstermişler:

mikrosirkülasyonda düzelme;

kılların belirsiz renklenmesi;

kılların daha kalınlaşması;

saç kaybı durması tespit edilmiş.

Kontrol grubunda bu etkiler belirsiz kalmıştır.

Bu sitede, alışverişlerinize ait ödemenizi "kapıda ödeme" yöntemi ile ürün tesliminde yapabileceğiniz gibi, dilerseniz SSL güvencesi altında kredi kartı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Bilgileriniz 3. kişi ve kurumlarla kesinlikle paylaşılmamaktadır. Tüm işlemler 256 bit şifrelenerek ve doğrudan bankanız aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ürünlerin teslim süreleri bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak 1-2 iş günüdür.